Open Air Festival Svojšice 2018

Open Air Festival Svojšice 2018

Legendary Summer Festival

Sobota 23. června 2018 | Letní areál Svojšice u Pardubic

Jazyková verze

Česky English

Svojšice na sociálních sítích

Instagram SoundCloud YouTube

Novinky

Vyjádření k festivalu Svojšice 2018

Vyjádření k festivalu Svojšice 2018

Přečtěte si krátké shrnutí letošního 18. ročníku Festivalu Svojšice slovama Džejára - organizátora festivalu.

Za celou historii akce nám nikdy tolik nepršelo. V kombinaci se zimou, která celou ČR provázela, to byla pro letní mejdan doslova pekelná kombinace. Letos se mi pěkné počasí nepodařilo “vymodlit”, ikdyž jsem si to hodně přál. Všem, kteří na letošních “Svojškách” byli, děkuji, protože zaplněný areál několika tisíci lidmi v tomto šíleném počasí, je neuvěřitelný výsledek. Jsem si jistý tím, že kdyby bylo pěkně, měli bychom nejsilnější návštěvnost za posledních 10 let. A to při tak obrovské konkurenci v tomto víkendu, kdy bylo několik velkých festivalů a akcí, považuji za zásadně pozitivní výsledek.

Design letošní hlavní Shaman stage byl koncipován beze střechy, která je součástí této scény posledních 15 let a částečně zakrývá parket. Ano, chtěli jsme změnu, chtěli jsme to jinak a do tohoto konceptu se střecha kvůli světlům nehodila. Když už jsme ve čtvrtek tušili, že by mohlo být hnusně, střechu jsme už nesehnali. Souhlasím, že by se tam v tu chvíli hodila, na druhou stranu, stejně by se pod ní namačkalo maximálně 500 lidí. To je prostě holý fakt.
Kdyby bylo pěkné počasí, nikoho by ani nenapadlo, že tam není. Viděli jste snad nějakou střechu třeba na Mácháči, Let It Rollu, Majálesech a dalších festivalech? Ne, prostě se to nepoužívá. A mě osvětlovači už roky “tlačí” do toho, abych udělal změnu. Tak to prostě letos bylo. Mrzí mě, že některé z vás to zlobilo.

Celou akci provází tolik proměnných, že se může kdekoliv vyskytnout chyba. To se nestalo a všichni Djs dorazili a vystoupili. Osobně jsem byl na všech stageích a byl to hukot. Těžko zhodnotím výkony všech stageí, ale jak mi řekli Djs z Hardtechna i Drum&Bassu, každá stage byla rozjetá a atmosféra byla super. Tyto dva hudební styly jsou ve Svojšicích oblíbené a rozhodně budou součástí i příští rok.

Co se Shaman stage týče, vyzdvihl bych Alexe Predu, který se mi hodně líbil, HRTL je prostě borec, toho kluka žeru:) Dani Sbert byl takový pohodový, Deniro zvláštní, ale mnoha z vám dost sedl a Eric Cloutier mi místy přišel utahaný a více klubový. Rumenige&Boss masakr, Elektrabela jsem bohužel zaspal…(

Nina Kraviz ….
V životě jsem pochopil jednu věc a to už když mi bylo okolo 20 let. Vždy, když jsem se na něco tak strašně těšil, měl jsem s tím spojená očekávání. A to je, jak mě samotný život naučil, špatný postoj. Protože si pak vlastně vymodeluju situaci a její průběh tak, jak bych si ji přál já osobně a přitom se mě ve většině případů ani netýká a nemohu ji vůbec ovlivnit. Jsem v těch situacích (dějích) sice jejich součástí, ale na mě samotném nezáleží, jak probíhají a jak mi jsou podávány. Já se mohu jen svézt.
A když nic neočekávám, beru věci bez předsudků. Prostě tak, jak se v tu chvíli dějí. 
Takže ikdyž jsem se na Ninu těšil, nic jsem neočekával. A když se nad tímto zamyslíte, můžete mít stále tu stejnou radost a těšení se, ale nemá vás co zklamat. Většinou to takto mám. Jasný, ne pokaždé…

Už na začátku jsem vám při oznamu celého lineupu psal, že to letos bude jiné, více u kořenů techna, více undergroundové… Nina je čarodějka, která si nepohrává s davem, ale sama se sebou a svým vnitřním světem. A to je pro mě perfektní vizitka jedinečnosti osobnosti, zvláště u Djingu. 
Sám hraju 24 let a vím, jak se dá s davem pracovat a kdy sety můžou být tzv. “mrtvé” a tak stačí šoupnout čtyři osvědčené “hitovky” s dlouhým nájezdem pro ruce nahoru a je plný parket. Mě samotného už to moc nebaví, ikdyž jsem toho mnohdy i já součástí. Je to laciný. Takto hraje už 90% djů na většině akcí v celé ČR. Ti z nás se zodpovědným přístupem k celé scéně vám toto potvrdí. A české publikum je na to zvyklé a proto, když se nekonají “hitovky” s nájezdem pro “ruce nahoru”, se najednou děje něco, co je pro ně nezvyklé a je to vlastně “špatně”. Ne, není! 
Zamyslete se nad tím, co píšu. Jasný, stále se držím toho, že každá akce musí být mejdan a musíme si pořádně zapařit. Ale když odstraníme ona očekávání a následné předsudky, zapojíme trochu toho myšlení (tím se odlišujeme/vymezujeme od komerčního vnímání kultury a celé hudební scény - právě proto jsme tzv. “underground”), najednou to můžeme cítit jinak a hledat onu hloubku věcí. 
Zůstat stále alespoň trochu “jiný oproti davu”, a přesto to může být kurva mejdan!

Já jsem prostě z Niny nadšenej. Za těch 20 let, co dělám party scénu, jsem kromě Jeffa Millse skutečně nepotkal nikoho tak napojeného. Nedala si ani jedoho panáka, nic dalšího, a přesto jsem ji viděl stále se zavřenýma očima ponořenou do svého setu tak huboko, že prožívala každý zvuk a mix, který se linul z beden. Byl to mocný příběh. Věřím, že převážná většina z vás si ho užila. Bylo to rychlé, tvrdé, hutné a industriální.

Ona sama byla z publika nadšená. A když zjistila, že na akci hraje “ten Boss”, jehož tracky hraje, byla tak mile překvapená, až běžela Slavka obejmout. Krásné…
Prostor areálu ji zcela učaroval a dokonce po jejím setu jsem s ní pařil 20 minut mezi lidma na Hard technu, pak další chvíli na Pixiho v Drumech. Opět mezi lidma!
Byla naprosto v pohodě, kecala s náma, jak kdybychom se znali roky, vše bylo čisté a přirozené… 
Doufám, že ji ještě jednou na svou akci dovezu, už na tom pracuji:-)

Takto jsem set Niny a jí samotnou vnímal já. Někdo z vás to tak cítit nemusel. Ale zkuste se poctivě zamyslet nad tím, co jsem napsal výše. Věřím, že pro většinu to byla dobrá jízda!

Chápu, že v návaznosti na zimu a déšť ty vnitřní emoce nebyly naladěny nejlépe, ale stalo se. My to však absolvovali také. Vždyť nás tam bylo okolo 150 lidí, kteří na akci makali a dřeli několik dnů, aby to celé proběhlo. V té zimě a dešti. A já osobně, když jsem utíral slzy s myšlenkami, kdy už konečně přestane pršet, jsem se sebral a šel jsem prostě mezi vás na hlavní stage pařit. Byl jsem tam celkově za celý večer třeba hodinku. V děšti, v zimě… Myslel jsem při tom na vás všechny, jak velký respekt si zasloužíte, když mi pomáháte dělat náš festival takovým, jakým je. A já rozhodně nejsem nic víc, než vy…

Co se změní pro příště, bude termín. Už tři roky se rozhoduji, že se posuneme na konec května. Kéž by to tak bylo letos, sakryš…:) Stane se to na 99% pro příští rok. Předběžne to vidím na sobotu 25. května.

Takže závěrem, byly to legendární Svojšice, pro mě ano. Jste všichni nejvíc hustí:-) Snad, když si to ještě jednou celé přečtete, lépe zhodnotíte, jaké pocity jsou ty ”pravé”. Vždy jsem byl tak pyšný a hrdý, že máme tak vzdělané a citlivé fanoušky, jako jste VY!

Moc děkuji všem, co mi letos pomohli. Znovu říkám, já jsem sice duše akce, ale bez mého nejbližšího teamu bych to nikdy nedal. Chtěl jsem sice pár z vás vyjmenovat, ale necítím to… Vypíchnout např. grafika nebo produkčního a zapomenout přitom na uklízečku nebo chlapíka, který nám tam doveze wc, není správné. Každý má svůj zásadní přínos pro akci… Všichni jste byli jedineční, VY víte!


Děkuji Vám všem, co jste se mnou - s námi.

 

Petr Dzingel - Džejár